Teadlased: mitmete võõrliikide tõrje on Eestis juba lootusetu ettevõtmine

21-23. august

Kuigi võõrtaimeliigid on tänapäeval nii maailmas kui ka Eestis suureks mureks, on nende tõrje kallis ja vaevaline. Taimeteadlaste hinnangul tuleks seetõttu tõrjeid hoolikalt valida. Mõnede võõrliikide tõrjumine on Eestis juba ka sisuliselt võimatu.

10 protsendi reegel

Tartu Ülikooli botaanika professor Meelis Pärtel tõdes, et Eesti botaanikud jälgivad murega inimeste poolt sisse toodud taimeliike. “Mitmed võõrliigid võivad hõivata looduslike liikide elupaiku ning elurikkust vähendada. Osad võõrliigid võivad muutuda massiliseks kuna uues kohas ei ole neid kontrollivaid kahjureid ja võrdseid konkurente. See juba ohustab ka ökosüsteemide toimimist,” lausus ta ERR-ile. Mõned võõrliigid, näiteks karuputked, on otseselt ohtlikud inimesele.

Pärteli sõnul kehtib üldjoontes võõrliikidega 10 protsendi reegel – ligikaudu 10 protsenti sisse toodud liikidest suudab iseseisvalt looduses püsima jääda ja neist omakorda 10 protsenti suudab laiemalt levima hakata. Just viimaste seas on mõned tõsiselt ohtlikud liigid. “Seega on meil tuhandeid võõraid liike aedades ja parkides aga neist vaid väike osa on problemaatilised. Samas nende üksikute liikide kahju võib olla väga suur,” tõdes botaanik.