Unevõla tagasimaksmine on pea lootusetu

11-12. oktoober

Ilmselt on kõik kuulnud, et ööpäevas võiks magada umbes kaheksa tundi. Kui nädala sees jääb unetunde väheks, siis sageli mõeldakse, et küll nädalavahetusel saab rohkem magada. Justkui üks pikk uni teeks tasa teised lühikeseks jäänud ööd. Värske teadustöö põhjal sellele loota ei saa.

On mitmeid tõendeid, et unepuudus on seotud südame-veresoonkonna haigustega. Seega ebapiisav uni noorena võib vanas eas tekitada mitmeid tervisemuresid.

Hiljutisest uuringust selgus, et kui inimene magab ööpäevas viis tundi, mõjutab see tema südame tööd, sealhulgas südame löögisagedust ja vererõhku. Näitajad hakkasid halvenema juba nädala jooksul. Kui nädalavahetusel need tunnid järgi magatakse, pole sellest erilist kasu, sest südametöö näitajad selle peale kohe ei normaliseeru.

Uuringus osalesid terved mehed vanuses 20–35 aastat ja uneuuring kestis 11 päeva. Esimesel kolmel ööl lubati osalejatel magada kuni kümme tundi. Järgmisel viiel ööl said nad magada ainult viis tundi. Sellele järgnes kaks taastumisööd, mil osalejatel lubati taas magada kuni kümme tundi.